Четврто издание на фестивалот „Словенија во Охрид“

Понеделник, 24 Јун 2019 | Прочитано 142 пати.

Со целовечерен концерт по повод Денот на државноста на Република Словенија , синоќа на сцената на Долни Сарај започна годинешното издание на фестивалот „Словенија во Охрид“.


Фестивалот „Словенија во Охрид“ се одржува четврта година по ред, а на него учествуваат 500 уметници од 25 словенечки градови.Почесен покровител на настанот е претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери.Извор: OhridNews

[назад]
loading...
Коментари