1.293 нови случаи на Ковид 19 – оздравени 339 пациенти, починати 24 лица

epa08764781 Two ambulances carrying patients infected with COVID-19 arrive at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 22 October 2020.The autumn wave of COVID-19 filled up hospitals in North Macedonia. The last available beds in the country are in an assembly hospital next to the clinic for infectology which is rapidly filling up. The minister of health Venko Filipce said that if these last capacities are filled, there are no other measures left but setting police curfew and total lock down. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

1.293 нови случаи на Ковид 19 – оздравени 339 пациенти, починати 24 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Скопје – 626, Прилеп – 88, Велес – 60, Гостивар, Кавадарци и Битола – по 48, Тетово – 46, Штип – 41, Неготино – 36, Охрид – 34, Струмица – 33, Куманово – 28, Кочани – 23, Радовиш – 18, Гевгелија – 17, Пробиштип – 12, Валандово и Демир Капија – по 11, Кичево – 10, Делчево – 9, Струга, Крива Паланка и Берово – по 8, Крушево – 6, Ресен – 5, Богданци – 4, Свети Николе – 3, Дебар, Виница, Пехчево и Дојран – по 1.

Регистрирани се 339 оздравени пациенти од:

Скопје – 220, Прилеп – 25, Гевгелија – 14, Тетово и Велес – по 9, Куманово – 8, Гостивар – 7, Струмица – 6, Крива Паланка и Богданци – по 5, Штип и Битола – по 4, Кичево, Берово и Демир Хисар – по 3, Кавадарци, Кочани, Пробиштип и Виница – по 2, Охрид, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш и Кратово – по 1 лице.

Регистрирани се 339 оздравени пациенти од:

Скопје – 220, Прилеп – 25, Гевгелија – 14, Тетово и Велес – по 9, Куманово – 8, Гостивар – 7, Струмица – 6, Крива Паланка и Богданци – по 5, Штип и Битола – по 4, Кичево, Берово и Демир Хисар – по 3, Кавадарци, Кочани, Пробиштип и Виница – по 2, Охрид, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш и Кратово – по 1 лице.

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 49 – 90 години и тоа: 14 пациенти од Скопје, од Прилеп – 2 и по едно починато лице се регистрира од Куманово, Битола, Кочани, Неготино, Радовиш, Берово, Богданци и Пехчево. Дваесет и три пациенти се починати во болнички услови, додека едно лице е починато во домашни услови.

Направени се 4.094 тестови преку: ИЈЗ-978, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-97, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-177, Авицена-330, Биотек-374, Систина-349, лабораторија Лаор–318, Синлаб-88, Ремедика-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.281.

Досега во земјата се направени вкупно 575.162 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 115.222, бројката на оздравени пациенти е 99.015, на починати е 3.388, а бројот на активни случаи изнесува 12.819.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 51090, активни 6333

Прилеп 6254, активни 866

Куманово 6058, активни 437

Тетово 5863, активни 396

Гостивар 4137, активни 333

Кавадарци 3954, активни 684

Штип 3885, активни 228

Велес 3842, активни 365

Битола 3802, активни 364

Охрид 3655, активни 488

Струмица 2962, активни 232

Струга 2538, активни 169

Кочани 2014, активни 170

Кичево 1845, активни 64

Неготино 1654, активни 437

Гевгелија 1532, активни 300

Свети Николе 1156, активни 43

Крива Паланка 989, активни 136

Ресен 899, активни 100

Дебар 807, активни 13

Радовиш 802, активни 58

Делчево 780, активни 58

Берово 721, активни 70

Пробиштип 609, активни 56

Виница 543, активни 22

Валандово 428, активни 56

Крушево 387, активни 119

Богданци 350, активни 63

Кратово 303, активни 22

Демир Хисар 303, активни 38

Демир Капија 302, активни 69

Македонски Брод 261, активни 9

Пехчево 201, активни 13

Македонска Каменица 194, активни 2

Дојран 102, активни 6

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds