15 минути е многу за спремање на ова СОЧНО ЈАДЕЊЕ: Полнети печени пиперки кои опиваат со вкусот и мирисот

15 минути е многу за спремање на ова СОЧНО ЈАДЕЊЕ: Полнети печени пиперки кои опиваат со вкусот и мирисот

Веројатно во замрзнувачот имате печени пиперки од кои веројатно планирате да подготвите само салати, но ќе можете да го подготвите и совршениот рецепт кој ќе ве полуди.

Состојки:

4 јајца
1,5 кг печени пиперки
сол
бибер
малку брашно
кашкавал
сирење по желба
презла

Подготовка:

Прво треба да ги излупите пиперките, а потоа да ги „наполните“. На пиперката додадете парче сирење.

Потоа се валкаат во брашно, па во јајца, па во презла и се ставаат на врело масло. Откако ќе се испржат, оставете ги да се исцедат на салфетка.

Можете да ги послужите со сезонска салата и пире од компири.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy