16 нови случаи на COVID-19 во Струга

16 нови случаи на COVID-19 во Струга

– Во текот на последните 24 часа се направени 2.006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 51
– Куманово 19
– Дебар 2
– Штип 15
– Прилеп 6
– Тетово 6
– Струга 16
– Велес 2
– Битола 4
– Охрид 2
– Кавадарци 1
– Гостивар 2
– Гевгелија 1
– Радовиш 1
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 2
– Берово 1
– Виница 2
– Делчево 1
– Свети Николе 2
– Кичево 2
– Неготино 1

Починати се четири пациенти, два пациенти од Скопје (54 и 55 години), пациентка од Кавадарци (69 години), и пациент од Свети Николе (70 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од:

– Скопје 25
– Штип 33
– Прилеп 1
– Тетово 10
– Велес 2
– Битола 7
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Кичево 11

Досега во земјата се направени вкупно 125.128 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.653, бројката на оздравени пациенти е 9.123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.991. 

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds