19-годишен Бразилец нов играч на Барселона

19-годишен Бразилец нов играч на Барселона

Густаво Маиа, 19-годишен бразилски фудбалер од Сао Паоло, доаѓа во Барселона. Клубот од „Камп Ноу“ за неговиот трансфер издвои 4,5 милиони евра. Сао Паоло ќе добие 30 отсто од наредниот транфер на талентираниот фудбалер.

Скаутите на Барселона го забележале младиот фудбалер на еден турнир во Бразил. Крилниот напаѓач ќе го напушти Сао Паоло без ниту еден одигран натпревар во првиот тим.

Според шпанските медиуми, Барселона во првата сезона ќе го позајми Маиа во некој помал клуб.

Барселона претходно за наредната сезона го донесе Миралем Пјаниќ од Барселона.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds