20 држави ја побараа од Русија вакцината за КОВИД19

20 држави ја побараа од Русија вакцината за КОВИД19

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да ја достави вакцината наречена спутник В.

Директорот на рускиот директен инвестициски фонд, Кирил Димитријев, за „Раша тудеј“ изјави дека веќе добиле нарачки за милијарда дози вакцини, пренесува „Спутник“.

„Заедно со странските партнери, ние сме подготвени да произведуваме повеќе од 500 милиони дози вакцини годишно“, рече Димитријев и додаде дека вакцините произведени во Русија ќе се користат во земјата, а оние произведени од странски партнери ќе бидат достапни и за други земји.

Димитријев додаде дека РДИФ работи и на програма за хуманитарна помош за земјите во развој, чија цел е вакцината против коронавирусот да биде достапна за земјите што не може да ја купат.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds