6 оздравени и 4 нови случаи во Струга

6 оздравени и 4 нови случаи во Струга

Во последните 24 часа се направени 1.756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-17, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-11, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-6, Берово-4, Виница-3, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-3. Нема починати пациенти.

Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од: Скопје-59, Куманово-34, Дебар-28, Штип-15, Прилеп-6, Тетово-6, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-6, Кавадарци-6, Гостивар-17, Радовиш-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-7, Македонски Брод-6, Берово-2, Виница-7, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Неготино-5, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.762, бројката на оздравени пациенти е 11.965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.191.

Денеска се регистрираат четири контролни теста од вчерашната евиденција, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.013, активни 744
• Куманово 1.513, активни 281
• Дебар 259, активни 30
• Штип 1.169, активни 112
• Прилеп 498, активни 131
• Тетово 1.234, активни 119
• Струга 583, активни 55
• Велес 275, активни 28
• Битола 215, активни 39
• Охрид 347, активни 35
• Кавадарци 186, активни 48
• Гостивар 805, активни 157
• Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 73, активни 22
• Крива Паланка 52, активни 16
• Радовиш 45, активни 7
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 155, активни 28
• Пробиштип 85, активни 15
• Демир Хисар 60, активни 3
• Македонски Брод 74, активни 8
• Пехчево 30, активни 24
• Берово 65, активни 52
• Валандово 9, активни 2
• Виница 79, активни 31
• Делчево 81, активни 68 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 21, активни 5
• Свети Николе 297, активни 48
• Кичево 275, активни 45
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 46, активни 7 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds