7 работи што не сте ги знаеле за најдолгата улица на светот

7 работи што не сте ги знаеле за најдолгата улица на светот

Седум работи кои веројатно не сте ги знаеле за најдолгата улица:

– Панамериканскиот пат е најдолгиот пат во светот според Гинисовата книга на рекорди. Главната траса се протега на околу 30.000 километри и ги поврзува Северна со Јужна Америка. Го поврзува градот Ушуаја во Аргентина со заливот Прудхое на Алјаска.

– Панамериканскиот пат всушност се состои од многу подолга мрежа на меѓусебно поврзани патишта во 14 американски земји: САД, Канада, Мексико, Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагва, Костарика, Панама, Колумбија, Еквадор, Перу, Чиле , и Аргентина.

– Со исклучок на сто километри дождовна шума меѓу Панама и Колумбија позната како Дариен Гап, панамериканскиот пат ги поврзува сите крајбрежни земји долж Тихиот океан со двата американски континенти.

– Ако возите просечно осум часа на ден, ќе ви требаат три месеци да го извозите сето тоа. Просечен турист кој во просек сака да ја истражува својата околина поминува од шест до 18 месеци.

– Аргентинецот Мајкл Штрасер ја носи титулата најбрз велосипедист што ја поминал оваа улица на две тркала. Му требале 84 дена, 11 часа и 50 минути за да го стори тоа. Рекордот бил соборен во октомври 2018 година…

– Концептот за единствен пат што ги поврзува двете Америки потекнува од 19 век, но првите сериозни чекори за да се постигне тоа биле направени во 1923 година. Првичниот план бил да се изгради пруга што ќе ги поврзува двата континенти, но со проширувањето на патничките автомобили било одлучено да се изгради пат.

– Иако ова е најдолгиот пат за моторни возила во светот и поминува низ разновиден пејзаж – од песочни плажи, дождовни шуми и планини до глечери – постојат малку туристи кои ќе изберат да го возат. Повеќето туристички атракции во Јужна и Северна Америка се наоѓаат надвор од патеката Панамериканскиот пат и се користат само во некои делови од неа.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds