Акција на српската полиција: Во Србија уапсен авганистански генерал снајперист

Акција на српската полиција: Во Србија уапсен авганистански генерал снајперист

Како што јави Танјуг, во Суботица и недалеку од границата со Унгарија, во операцијата на Секторот за внатрешни работи на Србија за сузбивање на илегалната миграција, заедно со генералот на авганистанската армија, приведен е снајперист – и двајцата се на меѓународната листа на барани од Франција за тешки кривични дела и тероризам.

На истото место српските безбедносни сили пронајдоа оружје и муниција и приведоа повеќе од 100 илегални мигранти, од кои 25 се од безбедносен интерес на специјалните служби.

Подоцна беше објавено дека уапсениот офицер од Авганистан е командант на бригадата Бадри, изјави шефот на српската гранична полиција Миле Јандриќ.

Тој за РТС изјави дека меѓу тие мигранти, 25 од нив се од безбедносен интерес и дека меѓу нив се Хашим Абдул, командант на бригадата 313 Бадри во Авганистан и авганистанската Мерхамза, кој француската полиција го бара за неколку тешки кривични дела.

Јандриќ изјави дека е многу тешко да им се најде трага и им се заблагодари на Жандармеријата и оперативците.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy