Албанија на НАТО му нуди поморска база изградена од поранешен СССР

Албанија на НАТО му нуди поморска база изградена од поранешен СССР

Албанија му понуди на НАТО поморска база во обид да ја истакне вредноста на малата земја во алијансата „во овие тешки времиња“, соопшти кабинетот на премиерот во четвртокот.

Премиерот Еди Рама рече дека поморската база Пашалиман, 180 километри јужно од главниот град Тирана, може да биде „додадена вредност“ на алијансата и дека тие подготвиле проект за нејзино реновирање.

„Во овие опасни времиња верувам дека секретарот на алијанската може да размисли да има поморска база на НАТО во Албанија“, рече Рама во говорот во средата.

Албанија, која стана членка на НАТО во 2009 година, им се придружи на Соединетите Американски Држави и на Европската Унија во осудувањето на војната на Русија во Украина.

Базата Пашалиман лоцирана под заливот Валона била изградена во 1950-тите кога Советскиот Сојуз донесе 12 подморници, што ја прави единствената поморска база што ја имале во Медитеранот. По распадот на врските Тирана-Москва во 1961 година, Пашалиман остана како поморска база засолниште на четири преостанати подморници и други мали воени бродови.

Базата беше ограбена, вклучително и материјал од подморниците, за време на анархичната 1997 година во Албанија, кога тогаш најсиромашното население во Европа ги загуби животните заштеди во неуспешни пирамидални инвестициски шеми. Три од подморниците беа продадени за отпад, додека четвртата остана, а владата размислува дали да ја претвори во музеј.

Пашалиман беше реновиран од Турција и оттогаш се користи како поморска база за некои воени бродови кои патролираат по Јонското и Јадранското Море.

НАТО, исто така, започна со работа за надградба на албанската воздухопловна база Кучове од времето на комунизмот, 85 километри јужно од главниот град Тирана, што ќе овозможи да се користи за операции на Алијансата.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds