Американските авиокомпании откажаа илјадници летови поради смртоносната зимска бура

Американските авиокомпании откажаа илјадници летови поради смртоносната зимска бура

Силната зимска бура што ги зафати САД предизвика откажување на илјадници летови за време на долгиот божиќен викенд.

Вкупниот број на откажувања денеска изнесува 2.767. Доцнеле 5.319 летови.

Според веб-страницата за следење летови FlightAware, само Southwest Airlines откажала 725 летови, а 103 летови биле одложени. Во петокот беа откажани 1.238 летови на Southwest.

China Eastern Airlines Corp. денеска откажа 596 летови, што претставува 32 проценти од нивната вкупна услуга.

Вкупните откажувања на авиокомпанијата „Делта“ беа 247, а 69 летови беа одложени. Јунајтед ерлајнс откажа 84 летови, а авиокомпанијата Алјаска откажа 79 летови.

Смртоносната зимска бура погоди повеќе од 200 милиони луѓе, а досега загинаа најмалку 12 луѓе.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy