Анри, Компани или Клемен: Кој ќе биде нов селектор на Белгија?

Анри, Компани или Клемен: Кој ќе биде нов селектор на Белгија?

Тиери Анри, Винсент Компани и Филип Клемен се тројцата претенденти за селекторската функција на белгиската репрезентација по заминувањето на Роберто Мартинез. Мартинез во четвртокот најави повлекување од репрезентацијата по елиминацијата на тимот од Светското првенство во Катар.

Анри беше дел од стручниот штаб на Мартинез. Компани е поранешен капитен на Белгија со 4 гола во 89 настапи за националниот тим како фудбалер, а сега е тренер на англиски Барнли. Меѓу кандидатите е и Филип Клемен, кој сега работи во Монако.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy