„Анти графити“ акција на општина Атина

„Анти графити“ акција на општина Атина

Десетици објекти и површина од над 15 илјади метри квадратни биле исчистени во историскиот центар на Атина, во „анти графити“ акцијата на општината за бришење на испишани слогани, дамки и слично на ѕидови и ролетни од продавници, јави дописничката на МИА од Атина.

Од општина Атина велат дека е најголемата „анти графити акција спроведена досега“, која е во тек веќе неколку седмици, а меѓу исчистените објекти голем дел се со значајна историска и архитектонска вредност за градот.

-Атина многу децении беше оставена на милост и немилост на дамките. Живописните делови на градот, фасадите на продавниците, површините на историските градби беа „полеани“ со боја и покриени со десетици неестетски графити. Моравме да ја истакнеме светлината на Атина, ставајќи крај на мизеријата и „црнилото“ што ја „покри“, истакна градоначалникот на Атина, Костас Бакојанис и додаде дека нивната работа не е завршена и ќе продолжат со „големите анти графити акции“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy