• 22/09/2020

Ашраф Гани победи на претседателските избори во Авганистан

 Ашраф Гани победи на претседателските избори во Авганистан
loading...
Advertisement

Изборната комисија во Авганистан соопшти денеска дека претседателот Ашраф Гани го освои мнозинството на претседателските избори одржани на 28 септември.

Независната изборна комисија соопшти дека вкупниот одѕив на изборите, кои се карактеризираат со обвиненија за масовна измама, изнесува 1,9 милиони гласачи, и дека Гани освои 50,64 проценти од гласовите, што е доволно за да победи во првиот круг.

Противкандидатите на Гани сè уште имаат право на жалба на овој резултат.

Резултатите од претседателските избори постојано се одложуваа поради обвинувањата за измама и технички проблеми со пребројувањето на гласовите.