• 21/09/2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти. Скопје 3 Неготино 2 Во изминатите 24 часа направени се 189 тестирања, а потврдени се 10 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Велес-1. Досега во земјата се направени вкупно 19430 тестирања на ковид -19. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби […]Повеќе

После два месеци, Словенија ги отвора аеродромите

По повеќе од два месеца Словенија повторно ги отвори меѓународните аеродроми, јави дописникот на МИА од Љубљана. На аеродромите во Љубљана, Марибор и Порторож од утрово се дозволени интернационални летови од земјите членки на Европската унија, но и оние од трети земји, соопштија од Владата. Бригита Зорец, претставник на компанијата Фрапорт, која оперира со аеродромот […]Повеќе

Во Словенија регистриран голем пад на бројот на отворени работни

Дел од агенциите за вработување во Словенија објавија дека поради епидемијата на коронавирусот, забележале голем пад во побарувачката на работници и отворени работни места, јави дописникот на МИА од Љубљана. Кај некои агенции тој изнесува дури 80 отсто, а велат дека тоа не е забележано никогаш во нивната работа. Генералниот директор на Заводот за вработување […]Повеќе

Со обраќање од 2 минути Меркел ги остави сите без

Германската канцеларка Ангела Меркел, во рекордно кратко обраќање кон целата држава, објаснила каква е моменталната ситуација со коронавирусот. Германската канцеларка Ангела Меркел, денес имала историско кратко обраќање во кое, верувале или не, кажала сè  за тоа каква е ситуацијата и што е клучно во наредниот период. Канцеларката се појавила во ходникот од својот кабинет и […]Повеќе

Американец нарача храна со ракетен фрлач: Протести во САД, луѓето

Демонстранти кои протестираат против рестриктивните мерки во Северна Каролина, низ градовите шетаат вооружени, а еден од нив беше сниман со ракетен фрлач во ресторан за брза храна. На социјалните мрежи се појавија видеа на кои може да се види како поголема група на луѓе шетаат низ улиците со оружје. Еден од нив е забележан во […]Повеќе

Италија подготвува пакет мерки за помош од 55 милијарди евра

Италијанската влада работи на финализирање на пакетот вреден 55 милијарди евра за поддршка на економијата на земјата, која се бори против коронавирусот, пренесува „Corriere della Sera“. Премиерот Џузепе Конте, според пишувањето на италијанските медиуми, ги разработува последните детали за планот и треба да го претстави пакетот следната недела. Нацрт-планот од 760 страници вклучува финансиски средства […]Повеќе

Во Албанија од денеска нови олеснувања на мерките за Ковид-19

Од денеска Албанија влегува во нова фаза, со нови владини олеснувања за постепено отворање на деловни активности, што беа затворени како последица на пандемијата со коронавирусот. На мапата од денеска се додадени 14 зелени зони,односно општини каде што повеќе денови нема новозаболени со Ковид-19 или на бројот на претходно заболени е минимален и се со […]Повеќе

Петмина повредени во инцидент со пукање во парк во Тексас

Пет лица се повредени во инцидент со пукање во парк во градот Форт Ворт, Тексас, јави Си-Ен-Ен. За време на инцидентот во паркот имало околу 600 луѓе. Полициските службеници кои се нашле на местото на пукањето, петмината повредени ги однеле во болница. Полицијата соопшти дека три лица се здобиле со полесни повреди, додека две се во […]Повеќе

Охридската болница доби современ апарат за дезинфекција на површини и

Охридската Општа болница, денес, доби мобилен апарат УВ Гард, за дезинфекција на површини и воздух од вируси и бактерии, донација од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров, финансиски поддржани од охридскиот хотел „СУ“. Уредот за дезинфекција го изработивме за потребите на Општата болница во Охрид и го донираме со цел зајакнување на условите и […]Повеќе

Отчет на градоначалникот Георгиески

Електронското издание во кое се опфатени реализираните проекти во рамки напрвата година од мандатот на Градоначалникот, Константин Георгиески и неговотовидео обраќање …Повеќе