• 25/09/2020

Какво е ова „чудовиште“? Ова било извадено од канализација во

По обилните врнежи во Мексико, канализацијата се преполнила, па властите тргнале на нејзино чистење. Сепак, во тоа чистење било пронајдено нешто чудно, а тоа е ова на фотографијата. Сите биле изненадени од ова кое личи на џиновски стаорец. Со целото ѓубре „светлината на денот“ ја виде и ова навистина чуден предмет. Наскоро е утврдено дека […]Повеќе

Дрвократци нападнале пет полицајци во Велес – двајца се тешко

Двајца полицајци од СВР Велес вечерва се потешко повредени откако со колегите биле нападнати од дрвокрадци кај велешкото село Степанци.Според информациите, еден од полицајците има отворена повреда на главата, а другиот повреда на стомак. Повредените полицајци се пренесени во болницата во Велес, а повеќе информации се очекуваат во текот на утрешниот ден. Со реакција се […]Повеќе

Дома му нашле тегли со марихуана

Дваесетгодишен охриѓанец заврши зад решетки поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Како што информира СВР Охрид, при преглед извршен на 22 септември, полициските службеници кај пријавениот пронашле и одзеле марихуана. Дополнително, при претрес во неговиот дом во Охрид биле пронајдени четири тегли со марихуана. Полицијата до надлежното Основно […]Повеќе

Околу 60% од Словенците ќе се вакцинираат против COVID-19

Кога вакцината против COVID-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од населението во Словенија, или околу 1,2 милиони луѓе, соопшти словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар. Гантар, одговарајќи на прашањето на пратеници, цитираше интерно истражување кое покажа дека околу 55 проценти од вработените и 69 проценти од корисниците на домови […]Повеќе

Земјотреси во соседството, најпрвин во Грција, а потоа и во

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт. Епицентарот бил на 286 километри северозападно од Атина на длабочина од 16 километри. Утрово е регистриран земјотрес и во Албанија, а неговата јачина се проценува на 4,3 степени според Рихтеровата скала.Повеќе

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста на запленетиот кокаин се проценува на речиси 128 милиони долари, а пронајден е во пристаништето Довер на југоистокот на Англија, пренесува „Ројтерс“. Уапсени се мажи на возраст од 40 и 64 години, кои се осомничени […]Повеќе

Скрил дрога во грмушка кај Струга, полицијата го фатила кога

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Ф. Ц. (33) од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, како и против (33) годишен и (26)годишен , двајцата од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело помагање. Првопријавениот, […]Повеќе

Маж во јавен превоз се мачка со средството за дезинфекција

На социјалните мрежи се појави едно необично видео – маж си се служи со средството за дезинфекција и се мачка по цело тело како да е шампон. Некои луѓе очигледно не ја разбираат целта на средствата за дезинфекција. Во јавниот превоз тие се поставени за секој патник да си ги дезинфицира рацете, но овој маж […]Повеќе

Дрвокрадци од струшко со коњи оперирале во Дебрца

Во месноста „Орли“, атар на селото Црвена Вода, општина Дебрца, вчера, во координирана акција на регуларната и шумската полиција, бил спречен обид за кражба на дрва. Полициски службеници од СВР Охрид, овластен шумочувар и шумски полициски службеник, во неовластена сеча и кражба на дрва на простор сопственост на Јавното претпријатие „Македонски Шуми“, затекнале три лица […]Повеќе

Во Струга 4 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-7, Дебар-4, Штип-1, Прилеп-15, Тетово-13, Струга-4, Велес-3, Битола-6, Охрид-5, Кавадарци-5, Гостивар-9, Гевгелија-3, Струмица-7, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-20, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-4, Делчево-5, Свети Николе-3, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно здравје […]Повеќе