Австралија ја доби родово најбалансираната влада во својата историја

Австралија ја доби родово најбалансираната влада во својата историја

Заклетва синоќа во Канбера положи владата на новиот премиер Ентони Албанезе, во која има десет жени од 22-те министерски позиции, што ја чини родово најбалансирана влада во историјата на Австралија.

Две од најважните министерства сега ги предводат жени. Пени Вонг е новиот државен министер, додека Клер О’Нил стана министерка за внатрешни работи.

Ричард Марлс, кој ја извршуваше функцијата заменик-претседател на Лабуристичката партија од 2019 година, сега има двојна функција – вицепремиер и министер за одбрана.

Албанезе кој е со италијански корени на Твитер објави дека е „горд“ на неговата Влада што ја сочинува „искусен, разновиден и енергичен тим“, додека Вонг рече дека е „горда на новите лабуристи кои ја одржуваат партијата во чекор со модерната Австралија“.

Лабуристите извојуваа убедлива победа на австралиските избори одржани на 21 мај и се вратија на власт за првпат по речиси една деценија, поразувајќи ја конзервативната коалиција предводена од поранешниот премиер Скот Морисон.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy