Автобус полн со патници се запали кај Нова Горица

Автобус полн со патници се запали кај Нова Горица

Автобус во кој се превезувале четириесет патници се запали и изгоре во близина на Нова Горица.

Според информациите на локалната полиција, присебноста на возачот, кој кога увидел дека нешто не е во ред со автобусот веднаш застанал и ги отворил сите врати за да се евакуираат патниците, е главната причина што нема повредени и се спречила трагедија.

На местото на настанот набрзо пристигнале и пожарникари кои го изгласнале огнот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според првичната истрага, пожарот започнат во делот на автобусот каде што се наоѓа моторот, а причината за истиот е оштетена цевка за гориво

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds