Бајден: Авиокомпаниите треба да се сметаат за одговорни за откажувањето на летовите во САД

Бајден: Авиокомпаниите треба да се сметаат за одговорни за откажувањето на летовите во САД

Многу авиокомпании во Соединетите Американски Држави откажаа илјадници летови поради смртоносната арктичка зимска бура, а американскиот претседател Џо Бајден истакна дека неговата администрација ќе ги смета за одговорни.

„Илјадници летови низ земјата беа откажани за време на празниците. Нашата администрација работи на тоа да ги повика авиокомпаниите на одговорност“, напиша Бајден на Твитер.

Бајден ги упати луѓето чии летови беа откажани во Одделот за транспорт заради компензација.

Според FlightAware, веб-страница која ги следи дневните доцнења и откажувања на летови, околу 20.000 летови се откажани низ САД од 22 декември.

Најмалку 63 лица ги загубија животите во големата зимска бура што го погоди поголемиот дел од Средниот Запад и северниот дел на САД за време на Божиќ.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy