Балканот „гори“ а во Словенија спасени луѓе затрупани од снег

Балканот „гори“ а во Словенија спасени луѓе затрупани од снег

Додека Балканот гори од пеколни температури, во САД и Русија живата во термометарот урива рекорди, во Словенија луѓе се спасуваат од снег.

Алпинисти кои без потребната заштитна зимска опрема почнале да се искачуваат во планината над Камник во Словенија биле затрупани од снежен мост. За среќе еден од нив успеал да се извлече од под снегот и да повика помош.

Бил дури ангажиран и хеликоптер за спасувањето на невнимателните алпинисти.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds