Балканот очекува големи априлски снегови: Подгответе се за метеоролошки хаос, предвидувањата за оваа недела се драматични!

Балканот очекува големи априлски снегови: Подгответе се за метеоролошки хаос, предвидувањата за оваа недела се драматични!

Иако календарски пролетта пристигна, временските услови не покажуваат дека е така. Викендот започна со дожд и студ, а судејќи според најавите, се очекува слично сценарио за нас во текот на следната недела.

Специјализираниот портал Severe Weather Europe има сличен поглед на временската состојба во наредните денови за делот од Европа во кој живееме. Според нивните најави, зимските денови за Балканот ќе бидат вторник и среда, додека остатокот од Европа ќе смрзнува од почетокот на неделава.

Имено, Severe Weather Europe пишува дека стариот континент го очекува „многу драматична промена на времето за велигденските празници“. Како што е наведено, „историскиот арктички студ“ најпрво ќе ги погоди Обединетото Кралство и Ирска, а потоа ќе се прошири во Централна Европа, Медитеранот и на Балканот.

Порталот потсетува дека во втората недела од април, температурите претежно се зголемуваат и вегетацијата цвета, но дека студениот бран што доаѓа овој април може да го направи еден од најстудените во одредени делови на Европа.

Што се однесува до Балканот, најавите се исто така драматични.

Како што е наведено, „во вторник, околу Алпите и Балканот ќе се развие масивен снег со снежни снежни бури“. Порталот дури предвидува помеѓу 20 и 30 см снег во одредени делови на полуостровот.

Добрата вест за нас е дека, судејќи според мапите објавени на страницата, ова нема да се однесува на Македонија. Снег се прогнозира за западниот дел на Балканот, претежно за Словенија, Босна и Херцеговина и Хрватска, но студената воздушна маса ќе зафати поголем дел од Балканот, што ќе доведе до пад на температурите и во нашата земја.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds