Бањаја триумфираше во хаосот во Асен

Бањаја триумфираше во хаосот во Асен

Франческо Бањаја е победник на хаотичното Гран при на Холандија, што е седма негова победа оваа сезона.

Возачот на Дукати ги искористи несреќите на Квартараро и Еспаргаро за прв да помина низ целта на патекат во Асен. Второто место припадна Марко Безеки, Маверик Вињалес заврши како трет.

Французинот Квартаро по вториот пад не успеа да се врати во трката и се чини дека претрпи повреда на ногата.

 

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds