Бела куќа: САД се загрижени поради усогласувањето на Кина со Русија

Бела куќа: САД се загрижени поради усогласувањето на Кина со Русија

САД се загрижени за усогласувањето на Кина со Русија додека Москва ја продолжува својата инвазија врз Украина, соопштија САД откако рускиот и кинескиот претседател Владимир Путин и Си Џинпинг одржаа видео средба.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент изјави дека Пекинг тврди дека е неутрален, но неговото однесување јасно покажува дека сè уште инвестира во блиски врски со Русија, објави британскиот весник „Гардијан“.

Портпаролот на Белата куќа додаде дека Вашингтон внимателно ги следи активностите на Пекинг.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy