Борба на кланови: Шефот на најголемиот балкански клан се спаси. Преку Албанија избега во Јужна Америка

Борба на кланови: Шефот на најголемиот балкански клан се спаси. Преку Албанија избега во Јужна Америка

Радоје Звицер, еден од водачите на кавачкиот криминален клан, очигледно бил известен од соработниците од црногорските државни структури дека му се заканува апсење, а практично му било дозволено да избега во Албанија со неговите двајца најблиски соработници, од каде најверојатно со авион заминал во Јужна Америка.

Податоците од западните разузнавачки служби веќе подолго време укажуваат на тоа дека Звицер тесно соработувал со Мило Ѓукановиќ и неговиот режим и се покажало дека тој ја продолжил соработката со луѓето на Мило и по промената на владата во таа земја.

Имено, црногорската полиција вчера уапси неколку членови на кавачкиот клан, меѓу кои и Слободан Кашлелан, кој заедно со Звицер беше водач на таа банда. Сепак, Звицер очигледно имал посилна политичка заштита од Кашчелан во Црна Гора и му било дозволено да избега.

Добро информиран извор на Информер објаснува дека кавачкиот клан веќе подолго време е под надзор на безбедносните служби од Србија, Европа, но и од САД, откако оваа банда организираше шверц на огромни количини на кокаин од Јужна Америка во Европа .

Пред извесно време, западните служби доставија непобитни докази до црногорската полиција против припадници на кавачкиот клан, за трговија со дрога, но и за низа убиства. Меѓутоа, додека црногорската полиција подготвуваше акција за апсење, некој го извести Звицер дека му се заканува апсење. Практично му беше дозволено да избега во Албанија, од каде избега со авион, веројатно во Јужна Америка. Со Звицер избегаа и неговите двајца најблиски соработници, објасни извор од истрагата.

Според него, Звицер во претходните години уживал значителна поддршка во државните структури на Црна Гора. Тој беше речиси недопирлив. Претходните години кавачкиот клан стана толку силен што го зазеде подземјето во целиот регион. Тие го развија бизнисот со дрога на меѓународно ниво, заработувајќи стотици милиони евра и ликвидирајќи ги скоро сите значајни членови на спротивниот шкаљарски клан. Кавчаните сигурно немаше да можат да го сторат тоа ако немаа заштитници во режимот на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, забележува изворот.

Инаку, црногорската полиција, покрај Слободан Кашчелан, уапси уште шестмина припадници на кавачкиот клан. Зад решетките се телохранителот на Кашчелан, Владимир Вучковиќ, Милош Радоњиќ и Крсто Марош од Котор и уште тројца чиј идентитет не е објавен. Кланот со кој управуваат Кашчелан и Звицер е во конфликт со шкаљарскиот клан од 2014 година, по исчезнувањето на 200 килограми кокаин во пристаништето Валенсија, во Шпанија. Оттогаш се води војна меѓу двата клана, во која најмалку 50 луѓе го загубија животот.

Кашчелан го преживеа атентатот во 2016 година во Нови Сад, а Цвицер беше цел и на нападот во мај минатата година, кога тројца напаѓачи се обидоа да го убијат во Киев, Украина. Конфликтот на овие кланови го подели подземјето и во регионот, па Кавчаните и Шкаљарците најдоа соработници надвор од Црна Гора. Така, на кавачкиот клан му се придружи и хулиганско-криминалната група Јаничари, која ја водеше Александар Станковиќ или Сале Мутави, убиен во октомври 2016 година.

Јаничарите подоцна ги презеде најблискиот соработник на Сале Мутави, Вељко Беливук, наречен Веља Невоља и го сменија името на оваа група во Принципи. Бандата на Беливук, како што е познато, беше уапсена на 4 февруари во Белград, а во овој момент тие се осомничени за повеќе убиства, киднапирања, изнуди, трговија со дрога и нелегално поседување оружје.

Инаку, акцијата за апсење на членовите на црногорскиот криминален кавачки клан следела откако истражните органи обезбедиле сведок, дознава Дан од Подгорица.

Врз основа на сведочењето на тој сведок, чие име се чува во тајност, следеа апсења и кривични пријави против Слободан Кашчелан и Радоје Звицер, кои беа обележани во полициските записи како водачи на кавачкиот клан, чии најголеми членови беа уапсени на 20 април, пренесува порталот CdM.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds