БОРИС ЏОНСОН ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Јасна е волјата на партијата да има нов лидер

БОРИС ЏОНСОН ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Јасна е волјата на партијата да има нов лидер

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон поднесе оставка од функцијата лидер на Конзервативната партија, по три бурни години на чело, обележани со Брегзит, Ковид и големи скандали.

Џонсон (58) објави дека ќе се повлече од функцијата по серијата оставки оваа недела од неговиот тим во знак на протест против неговото раководство, но ќе остане на функцијата премиер додека не се најде замена.

– Јасна е волјата на парламентарната Конзервативна партија да има нов лидер, изјави британскиот премиер Борис Џонсон објавувајќи ја својата оставка.

Тој рече дека процесот на избор на тој нов лидер треба да започне сега, а распоредот ќе биде објавен следната недела.

– И јас денеска назначив Кабинет додека не дојде нов лидер.

Поддршката за Џонсон се намали во изминативе денови поради обвиненијата дека тој ги игнорирал наводите за сексуално недолично однесување против член на партијата Крис Пинчер.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds