Британија парализирана од снег и мраз: Хаос во сообраќајот

Британија парализирана од снег и мраз: Хаос во сообраќајот

Големи делови од Велика Британија во понеделникот се разбудиле под снег, магла и мраз, предизвикувајќи сообраќаен хаос додека луѓето оделе на работа.

Поради зимските услови, метеоролошката служба издаде повеќе предупредувања.

Патиштата во југоисточна Англија беа најпогодени, а возачите на автопатот М25 беа заробени со часови. Тешката состојба поради зимските услови владее и на автопатите М11, М2, А21, А27 и А249, соопштија од компанијата за управување и одржување на брзи патишта на Националната автопат (НХ).

Полицијата во Сасекс ги предупредува возачите да бидат дополнително внимателни поради „опасните“ патишта.

Запрен е и сообраќајот на неколку железнички линии поради временските проблеми.

Компанијата за управување со железничка инфраструктура Southeastern ги предупреди патниците да „не патуваат“, додека Greater Anglia, South Western Railway & Southern пријавија прекини во железничките услуги.

Аеродромите Гетвик и Станстед во областа Лондон ги затворија своите писти во неделата за да ги исчистат од обилниот снег.

Имаше извештаи и за четири деца во Солихал, Вест Мидлендс, кои беа пренесени во болница во критична состојба откако паднаа во замрзнато езеро кога мразот попушти под нивната тежина.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds