Британскиот премиер: Руските повици за примирје се целосно бесмислени

Британскиот премиер: Руските повици за примирје се целосно бесмислени

Сeкој унилатерален руски повик за прекин на огнот би бил „целосно бесмислен во сегашниот контекст“, изјави британскиот премиер Риши Сунак.

На самитот на Здружените сили за брза акција, што се одржува во Рига, Сунак изјави дека таквиот предлог од Русија би бил „лажен“.

„Русија би го искористила ова за да се прегрупира, да ги зајакне своите сили. Не може да има вистински мировни преговори додека руските сили не се повлечат од окупираните територии на Украина“, рече Сунак, а потоа додаде: „Нашата колективна определба е несомнена. Ние ја поддржуваме Украина и ќе продолжиме да го правиме тоа. Ова е прво и основно, затоа што безбедноста на Украина е наша безбедност”.

Медиумите потсетуваат дека Заедничките сили за брза акција ги сочинуваат Данска, Естонија, Финска, Исланд, Летонија, Литванија, Холандија, Норвешка, Шведска и Обединетото Кралство.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy