Бројот на жртви во Албанија се искачи на 40

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 40

Бројот на загинати по разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 40 лица.

Пронајден е труп под урнатините од шест катната палата во Драч. Во текот на ноќта извлечено е и безживотно тело на жена, со што бројката се искачи на 40.

Министерството за одбрана известува дека во 4 часот наутро три тела биле извлечени од урнатините.

Во меѓувреме, утрово премиерот на Албанија, Еди Рама, одржа вонреден состанок на Владата каде рече дека во овие моменти е потребна финансиска и нематеријална помош.

Албанија беше погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер изутрината на 26 ноември, проследена со серија други силни потреси.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds