• 21/09/2020

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 40

 Бројот на жртви во Албанија се искачи на 40
loading...
Advertisement

Бројот на загинати по разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 40 лица.

Пронајден е труп под урнатините од шест катната палата во Драч. Во текот на ноќта извлечено е и безживотно тело на жена, со што бројката се искачи на 40.

Министерството за одбрана известува дека во 4 часот наутро три тела биле извлечени од урнатините.

Во меѓувреме, утрово премиерот на Албанија, Еди Рама, одржа вонреден состанок на Владата каде рече дека во овие моменти е потребна финансиска и нематеријална помош.

Албанија беше погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер изутрината на 26 ноември, проследена со серија други силни потреси.