Будимпешта е најпосетуваниот град за новогодишните празници?!

Будимпешта е најпосетуваниот град за новогодишните празници?!

Според истражувањето на француската компанија Фотобокс, европскиот лидер во печатење фотографии, која неодамна спроведе истражување за најпопуларните дестинации за одмор, Будимпешта, главниот град на Унгарија, е најпосетуваното место на Инстаграм кога е Европа во прашање.

Photobok го анализираше бројот на слики и хаштагови на божиќните пазари во секој град.

Под Хаштаг – #budapestchristmasmarket Корисниците на оваа социјална мрежа споделија дури 10.601 пати, што претставува убедлива победа, бидејќи следната на листата, Краков, има помалку од 2.000.

Проверете ја листата:

Будимпешта – Унгарија 10.601

Краков – Полска 1.647

Инсбрук – Австрија 1.622

Цирих – Швајцарија 1.375

Копенхаген – Данска 340

Photobook исто така спроведе истражување за најдобрите градови за посета на овој Божиќ, а на врвот се најдоа Амстердам и Будимпешта.

Критериумите вклучуваа колку божиќни пазари и настани има во градот, како и други фактори кои помагаат да се создаде божиќна атмосфера.

Во Будимпешта има три големи божиќни пазари, неколку терени за лизгање на отворено, божиќни украси, неколку видови варено вино и секако прекрасна елка.

Будимпешта, еден од најубавите централноевропски градови, е создаден со спојувањето на Буда, старата унгарска престолнина на десната страна и Пешта на левиот брег на Дунав (1873).

За само неколку децении, Будимпешта прерасна во вистинска метропола, втора по важност во Австро-унгарската империја, достојна за Виена, со импресивни јавни згради, добро испланирани авении, пространи паркови на речните острови, прекрасни мостови и метро ( 1896) втор во Европа и трет во светот по Лондон и Њујорк.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy