Чајот од нане го намалува апетитот и желбата за благо

Чајот од нане го намалува апетитот и желбата за благо

Факт е дека најздрав и најефикасен начин за слабеење се промените во исхраната и физичката активност. Сепак, еден здрав и вкусен топол напиток може малку да помогне, а тоа е чајот од нане.

„Чајот од нане не содржи калории, но има благ, сладок вкус кој може да го намали апетитот и желбата за слатки“, тврди нутриционистката Кортни Д’Анџело.

Покрај тоа, содржи многу хранливи материи кои помагаат во слабеењето, а нутриционистот потсетува дека нането има антивирусни, антибактериски и антиинфламаторни својства.

Во случај на слабеење, ова антиинфламаторно дејство е особено важно, бидејќи значи дека топлиот чај од нане помага и при варењето.

Овој чај помага и за опуштање на мускулите, што добро ќе влијае на движењето на храната и гасовите низ цревата, а со тоа и на празнењето на цревата.

Секако, ова е многу здрав напиток кој помага при слабеење, но не треба да се гледа како на магично стапче кое ќе ви ги одземе сите вишок килограми за два дена.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds