Четири членови од исто семејство починале од Ковид 19 во Тетово – познато и каде се заразиле

Четири членови од исто семејство починале од Ковид 19 во Тетово – познато и каде се заразиле

Четири членови на исто семејство починале во ковид центарот во тетовската болница, објави Слободен печат.

– Сега е пандемија. Насекаде треба да има аларм за негрупирање и дистанца. Кај нас тие мерки не се почитуваат и за жал имаме многу голем број починати. Повеќето се со слаб имунитет и се е генетика. Имаме починати неделава четворица од исто семејство. Тие се заразиле на свадба и за жал починаа. Лицата се од една фамилија, живееле во две куќи една до друга и постојано биле во контакт. Кога се зема целата фамилијарна анамнеза, се гледа дека имаат наследни болести и слаба генетика. Имаме и семејства каде имале многу тешка клиничка слика па излегле со добри резултати од болница. Граѓаните не се чуваат, имаат слаб имунитет и повеќето се невакцинирани. Седат во групи, не носат маски, а не се вакцинирани, изјави доктор Миранда Пајазити.

Сите четворица пациенти биле од исто семејство и според епидемиолошката анкета дале податок дека присуствувале на свадбена прослава, а починале во период од една седмица.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds