Дали ќе има нови рестриктивни мерки? Одговара министерот за здравство Венко Филипче

Дали ќе има нови рестриктивни мерки? Одговара министерот за здравство Венко Филипче

Нема да има нови рестриктивни мерки, а постојаните да се почитуваат, апелира Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за Канал 5 ТВ.

„Нема нагло раст на кривата, мерките се добри и нема потреба од нови дополнителни“, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Тој додава дека слична состојбата со вирусот е и во соседните земји.

„Поради убавото време зголемен е бројот на лица кои не ги почитуваат мерките. 70% според анализите од клиниката „Жан Митрев“ се заразени со британски сој, но во нашата држава нема регистриран случајот со јужно-африкански сој“, изјави Венко Филипче – министер за здравство.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds