Дерматолог открива како да се заштитите од сонце и колку SPF крема е потребно да ставите

Дерматолог открива како да се заштитите од сонце и колку SPF крема е потребно да ставите

Летото полека ни се приближува, но топлите денови во голема мера се тука. Иако многу луѓе едвај го чекаат овој период од годината, брзо почнуваат да се жалат на температури и црвенило предизвикано од изложување на сонце.

Затоа, дерматологот Невенка Докмановиќ вели дека кремите за заштитниот фактор се задолжителни.

– За да се заштити кожата од штетните ефекти на сонцето и последиците што ги оставаат, заштитата од сонце е најважниот чекор во рутината за нега на кожата. Исто така, препорака на дерматологот е да не се изложуваме на сонце во периодот од 10 до 17 часот – вели дерматологот.

Таа, исто така, ја нагласува важноста на физичките средства за заштита:

– Важно е да носите лесна облека со долги ракави за време на сончевите денови, а треба да ги покриете и нозете. Потребна е и капа и очила за сонце.

Дерматологот нагласува дека покрај физичка заштита треба да има и во форма на крема.

– Генерално препорачувам SPF со заштитен фактор 50. Во овој период исто така е многу важно да се прегледаат бемките и не заборавајте да ги прегледате скалпот, стапалата и ноктите, бидејќи може да се забележат малигни промени – советува дерматологот Невенка Докмановиќ.

На прашањето колку се препорачува да се биде на сонце, дерматологот одговара:

– Се зависи од типот на кожата. На Балканот луѓето обично имаат тип 2 или 3. Тип 2 се луѓе кои имаат светли очи, светла коса и многу брзо „горат“ на сонце, а типот 3, што се повеќето луѓе, значи дека луѓето имаат средно темен тен, темен очи и темна коса. Оние, на пример, можат да користат фактор 30 за тело и 50 за лице, а оние кои се тип 2 треба исклучиво да користат фактор 50 плус за заштита.

Како што вели, за време на престојот на сонце треба да се нанесуваат заштитни креми на секои два часа и не смее да се заборават ушните школки и предниот дел од стапалата бидејќи и тие треба да се третираат.

– Кремите, особено додека се на сонце, не треба да се нанесуваат во мали количини, туку обилно. На пример, потребно е да нанесете два цели прста крем на лицето. Доколку сакате да ја зголемите отпорноста на дејството на сонцето, треба да пиете капсули бета-каротин две недели пред одење на море, а се препорачува да ги пиете додека сте на море и неколку недели откако ќе се вратите – заклучува дерматолог Невенка Докмановиќ.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy