Дерматолог покажува зошто никогаш не би требало да ја отстранувате шминката со влажно марамче

Дерматолог покажува зошто никогаш не би требало да ја отстранувате шминката со влажно марамче

Ако се мачите со проблематична кожа, веројатно барате добар начин како да ја чистите особено ако често користите течна пудра и шминка.

Еден дерматолог објавил видео по кое никогаш повеќе нема да користите марамчиња за отстранување на шминката. Д-р Тиџион Ешо, кој има 2 дерматолошки клиники во Британија и една во Дубаи, споделил видео кое ги згрози жените.

https://www.instagram.com/reel/CJoRZ1QH-yB/?igshid=lwfoo43rf86u

Тој нанел течна пудра на мандарина, а потоа ја „исчистил“ со влажно марамче. Кората на мандарината останала практично прекриена со пудра, која навлегла длабоко во минијатурните отвори на кората, токму како што останува во вашите пори.

„Еве зошто постојано им зборувам на пациентите да не користат влажни марамчиња. Мијте го лицето со средство за чистење лице или користете мицеларна вода, во траење од најмалку 60 секунди“, напишал д-р Ешо.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds