Десерт во чашка со сезонско овошје, кој може да го правите со вашите деца

Десерт во чашка со сезонско овошје, кој може да го правите со вашите деца

Неодолив четврточки рецепт со кој може да приредите одлична забава во вашата кујна со најмалите членови од вашето семејство.

Состојки: – 100гр. овесна каша – половина чаша сок од јагоди – 3 лажици мед – 300гр. грчки јогурт – 100гр. јагоди – 2 мали екстракти од ванила

Подготовка:

Јагодите или другото овошје по желба пресечете ги на коцки и распоредете ги во чаши. Овесната каша измешајте ја со една лажица мед и сок од јагоди.

Добро промешајте и распоредете врз овошјето. Врз тоа ставете веќе подготвен јогурт измешан со мед и арома од ванила. 

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds