Детонации во Лабуништа во време на коронавирус

Детонации во Лабуништа во време на коронавирус

Каменоломите во Лабуништа и натаму се активни. И во време на коронавирус не престануваат со работа. Тоа може да се види и со денешната снимка каде што се слуша дека тој што го снимал видеото, истакнува како имало силна детонација.

Веќе голем период жителите од тој крај бараат каменоломите да престанат со работа, тоа го вети и министерот за економија Крешник Бектеши, но очигледно е дека тие продолжуваат со работа.

Неколку пати жителите организираа и протести низ селото, но засега истите не вродуваат со плод.

12.30 SO NAJAKA DETONACIJA UZVRATI KAMENOLOMOT VO LABUNISTA STO DOJDE DO PUKNATINI NA NASITE KUCI SRAMNO JE OVA DELO OD POLITICARITE

Posted by Abip Sainoski on Петок, 08 мај 2020

Извор:TV21 MK

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds