Дизелот поскапува за 2 денари, од полноќ ќе биде поскап од бензините

Дизелот поскапува за 2 денари, од полноќ ќе биде поскап од бензините

Регулаторната комисија за енергетика денеска донесе одлука за зголемување на цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 2,00, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС  не се менуваат.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од вечер на полноќ ќе изнесува 84,50 ден/литар, бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 95 и натаму ќе се продава по 81,50 денари/литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 по 83,50 денари/литар, маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) по 82,50 денари/литар, а мазутот М-1 НС ќе чини 51,599 денари/килограм.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds