Досега 102.500 руски жртви во војната во Украина

Досега 102.500 руски жртви во војната во Украина

Украинската армија од 24 февруари до 25 декември убила околу 102.500 руски војници кои ја нападнале територијата на државата, а само во изминатите 24 часа биле убиени 620, пренесе Укринформ.

Агенцијата се повикува на информации од Генералштабот на украинските вооружени сили на Фејсбук.

Уништени се и 3.011 тенкови, 6.010 оклопни борбени возила, 1.991 артилериски системи, 212 средства за ПВО, 283 авиони, 267 хеликоптери, оперативно-тактички беспилотни летала – 1.706, крстосувачки ракети – 653, бродови/чамци – 16…

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy