Драма во Белгија: Борбен авион F-16 се забил во зграда: Има повредени

Драма во Белгија: Борбен авион F-16 се забил во зграда: Има повредени

Уште не е сосема јасно што го предизвикало инидентот, пренесува “AP”.

Додека утрово се подготвувал за полетување, еден белгиски борбен авион “F-16” удрил во зграда во холандската воздухопловна база Леуварден, и притоа повредени се две лица, потврдиле холандските и белгиските воени власти.

Овој инцидент во воената воздухопловна база Леуварден не предизвикал ни пожар ни експлозија, било соопштено од командата на холандското воено воздухопловство.

Уште не е сосема јасно што го предизвикало инидентот, пренесува “AP”. Истрагата е во тек.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds