Драматично спасување: Со камион завршиле во леденото море во близина на Лонг Ајленд- спасувачите морале да пливаат за да дојдат до нив (ВИДЕО)

Драматично спасување: Со камион завршиле во леденото море во близина на Лонг Ајленд- спасувачите морале да пливаат за да дојдат до нив (ВИДЕО)

Американските пожарникари мораа да го пробијат мразот за да спасат две лица заробени откако нивниот камион влета во море во државата Конектикат во близина на Лонг Ајленд, соопштија локалните власти.

Снимките на социјалните мрежи во близина на градот Стемфорд во Конектикат покажуваат дека спасувачите продолжуваат скала во мразот за да спасат две лица во камион кој тоне.

„Силните ветрови, снег и плимата и осеката продолжија да го движат возилото и да го исполнуваат со вода“, рече Мет Палмер, заменик-пожарникар на „Стемфорд“, објави Ројтерс.

Околу 60 сантиметри снег, кој падна во понеделникот и вторникот на североистокот на САД, го затвори скоро целиот сообраќај, а загинаа три лица.

Некои од спасувачите од Стемфорд, кои носеа жолти заштитни елеци, пливаа низ ледените води на морето за да ги извлечат луѓе од камионот, пред тој да потоне.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds