Еден од напаѓачите во Виена има потекло од Македонија

Еден од напаѓачите во Виена има потекло од Македонија

Атентатот во Виена, според австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер, има исламистички мотив. Четири лица се убиени, исто како и еден напаѓач, кој потекнува од С. Македонија и имал двојно државјанство.

Синоќа од полицијата убиениот и идентификуван убиец бил симпатизер на терористичката милиција Исламска држава, имал двојно државјанство, изјави министерот Нехамер на денешната прес-конференција. Во нападот има досега четири цивилни жртви, двајца мажи и две жени, а 17 други лица се ранети, од кои седум се со тешки повреди опасни по живот. И еден полицаец кој е ранет во престрелката, се наоѓа во критична, но стабилна состојба, соопштено е утрово. „Сметаме дека во акција биле повеќе напаѓачи”, изјави Нехамер, истрагата е во тек, а полицијата го повика населението да избегнува движење во градскиот центар. Во австриската престолнина денеска во училиштата нема настава. Неколку медиуми јавија за рации во опкружувањето на атентаторот и за две уапсени лица. 

Синоќа кратко по 20 часот во близина на една станица на метрото се чуле првите истрели. Кратко потоа е пукано со оружје на повеќе блиски локации. Во областа се наоѓа и виенската централна синагога, која во моментот била затворена, полицијата проверува дали станува збор за антисемтски напад. Квартот во кој се случија нападите е омилено место за средби на граѓаните, тука синоќа било исклучително фреквентно пред почетокот на денешниот локдаун во Австрија, предизвикан од пандемијата на коронавирус.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds