Ердоган го укина условот за старосна граница за пензионирање во Турција

Ердоган го укина условот за старосна граница за пензионирање во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го укина условот за старосна граница за пензионирање, што ќе им овозможи на повеќе од два милиони работници веднаш да се пензионираат.

Одлуката е донесена на помалку од шест месеци пред изборите во Турција.

Старосната граница за пензионирање претходно беше 58 години за жени и 60 за мажи. Сега е нејасно колку ќе ја чини турската држава новиот систем. Но, Ердоган рече дека 2,25 милиони луѓе имаат право веднаш да се пензионираат. Во моментов во Турција има 13,9 милиони пензионери.

Владејачката Партија на правдата и развојот на Ердоган минатата недела ја зголеми минималната плата во земјата, како дел од кампањата за враќање на поддршката кај гласачите погодени од високата инфлација, падот на турската лира и падот на животниот стандард.

Клучните избори за Ердоган ќе се одржат во јуни следната година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy