Филипче: Мерките даваат резултати, но да бидеме внимателни

Филипче: Мерките даваат резултати, но да бидеме внимателни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информира дека бројот на хоспитализации во болниците се намалува, а се зголемува бројот на исписи на пациенти со ковид-19. Тој на неговиот профил на Фејсбук напиша дека се намалува и бројот на позитивни пациенти, што значи дека мерките даваат резултати.

„Без разлика што бројќите паѓаат, периодов мора да бидеме исклучително внимателни, поради непредвидливоста на вирусот“, додава Филипче во објавата.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 952 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1641 и има околу 380 празни болнички кревети во ковид центрите.

Постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на личната заштита за спречување на ширењето на ковид-19 ќе продолжат да се применуваат до 27 април 2021 година, реши Владата, по препорака на Комисијата за заразни болести.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds