Филипче поднесе оставка!

Филипче поднесе оставка!

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва соопшти дека поднел оставка од функцијата. Јавноста беше се погласна во барањето Филипче да замине од фотелјата во ова министерство, откако на 8 септември загинаа 14 лица во пожар во модуларниот ковид центар во Тетово. Како причина за ставката Филипче ја наведува моралната одговорност за катастрофата која се случи. Тој првично најави дека нема да поднесе оставка додека не заврши истрагата за пожарот, а дури потоа ќе донесе одлука дали ќе се повлече од функција или не. Но се чини притисокот од јавноста беше преголем, па Филипче после еден ден ја промени својата одлука.

Денеска оставка поднесоа и заменик министерот за здравство Илир Хасани, директорот на тетовската клиника, Флорим Бесими и економскиот директор Артан Етеми.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds