Филмска потера во Словенија: Турски возач при бегството се забил во полициски автомобил

Филмска потера во Словенија: Турски возач при бегството се забил во полициски автомобил

Тројца словенечки полицајци се полесно повредени откако 23-годишен турски државјанин удрил во нивниот автомобил. Полицијата претходно се обидела да го запре поради пребрзо возење.

Полицијата синоќа прво го забележала автомобилот како се движи со голема брзина на патот кај југоисточниот дел на Љубљана, а потоа му наредила на возачот да застане со брзина поголема од 200 километри на час.

Возачот потоа намерно удрил во полициско и друго полициско возило додека се обидувал да избега, соопшти полициската управа на Љубљана.

Тој и неговиот сопатник (22) се обиделе да ја поминат границата без патни дозволи. Совозачот е префрлен во притворот за странци, додека возачот е уапсен и изведен пред судија, пренесува СТА.

Ќе одговара за непочитување на полициска наредба, напад на полицајци и опасно возење.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds