Флоси е најстарата жива мачка на светот: Наскоро ќе наполни 27 години, влезе во Гинисовата книга на рекорди

Флоси е најстарата жива мачка на светот: Наскоро ќе наполни 27 години, влезе во Гинисовата книга на рекорди

Мачката Флоси, која има речиси 27 години, што е аналогно на 120 години човечки живот, официјално е регистрирана во Гинисовата книга на рекорди како најстарата жива мачка во светот.

Британскиот црно-кафеен мачка тоа признание го доби денеска кога има точно 26 години и 329 дена, се наведува во соопштението. Иако е со оштетен вид и слух, сепак е во добра здравствена состојба, пренесува Си-Ен-Ен.

– Од самиот почеток знаев дека Флоси е посебна мачка, но никогаш не помислив дека ќе го делам домот со светски рекордер, вели нејзината сопственичка Вики Грин, која ја зеде мачката откако старата мачка беше дадена во хуманитарна организација „Cats Protection“ во август за нега.

Flossie is living out her final years in style 🥰️ pic.twitter.com/6ENuHGTk4q

— Guinness World Records (@GWR) November 24, 2022

Таа вели дека мачката е приврзана и сака да игра.

Мачката била прво со медицински работник 10 години до неговата смрт. Потоа ја презела неговата сестра, а кога и таа починала по 14 години, таа била со синот три години. Потоа била предаден на добротворна организација.

Најстарата мачка на светот Крим Пуф доживеа 38 години и три дена. Таа почина во 2005 година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy