ФОТО: Ерупција на вулкан на Исланд во близина на аеродром

ФОТО: Ерупција на вулкан на Исланд во близина на аеродром

Вулкан на југозападот на Исланд, во близина на меѓународниот аеродром Кефлавик, почна да еруптира, соопштија властите.

Метеоролошкиот завод на Исланд соопшти дека ерупцијата е забележана 32 км југозападно од главниот град Рејкјавик.

На социјалните мрежи се појави и прва фотографија од ерупцијата.

New fissure eruption on the Reykjanes Peninsula in Iceland. https://t.co/KnswDI0tfV

— Dr. Erik Klemetti Gonzalez (@eruptionsblog) August 3, 2022

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy