Фото: Падна првиот снег во Македонија

Фото: Падна првиот снег во Македонија

Снегот го побели врвот на Пелистер, Антена на надморска височина од 2601м. Ова се први снежни врнежи оваа есен.

Во Битола обилно врне дожд и се очекува врнежите да продолжат во текот на денешниот ден. Температурата во градот падна до 12 Целзиусови степени, што е вистинска промена, ако се знае дека до вчера, битолчани се шетаа по кратки ракави.

Во југозападна Македонија денеска обилно врне дожд и се очекува врнежите да продолжат во текот на денешниот ден.

Денес времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат поројни и обилни (над 35 л/м2).

Од утре следува стабилно време со утринска магла по одделни котлини.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds