ФОТО: Пожар над Струга

ФОТО: Пожар над Струга

Пожар речиси два дена гори над Струга. Огнот има зафатено шума, а дел од теренот е непристапен. Според мештаните, пожарот е меѓу две села, од кои едното е Белица. Од чадот може да се заклучи дека ветерот го шири огнот, но засега, нема опасност за населените места.

На терен е Противпожарната бригада, а во гаснењето учествуваат и мештаните. Не е првпат да гори над Струга. Во текот на летото, неколку пати имаше запалена шума.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds