Францускиот претседател позитивен за Ковид-19

Францускиот претседател позитивен за Ковид-19

Француската влада соопшти дека претседателот Емануел Макрон покажал позитивен резултат на тестот за коронавирус.

„Претседателот денес беше позитивен на Ковид-19“, се вели во четвртокот во изјавата од неговата канцеларија, во која се додава дека Макрон бил тестиран по „појавата на првите симптоми“.

Владата соопшти дека Макрон ќе се самоизолира седум дена, во согласност со националните прописи, и ќе продолжи да работи и да ги извршува своите активности од далечина.

Францускиот претседател е дополнение на списокот на шефови на држави и влади од светот кои биле заразени со Ковид-19, меѓу кои се и британскиот пркемиер Борис Џонсон и американскиот претседател Доналд Трамп.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds